> <

 

 

Odpočiňte si od shonu, davů lidí v ulicích, front v obchodech a dalších nepříjemností, které často doprovázejí Vánoce ve městech. Svátky vánoční má člověk prožívat se svými blízkými v klidu a pohodě. Najít klidné sváteční prostředí však není snadné. Na konci roku už míváme pocit, že na nás všechno padá. Proč tedy neodjet pryč z města, zažít Vánoce jinak? Prožijte je na Šumavě, v náruči hor a lesů.

Už cestou do Národního parku se vám naskytne scenérie nádherné zimní přírody. Stromy pomalu pokrývá jinovatka a vše se třpytí ve slunečních paprscích. Zima na Šumavě nabízí mnoho krás. Zažijte procházku mezi prvními sněhovými vločkami. Když bude jasno, jděte na vyhlídku, kochat se štíty alpských velehor. Zima může být však stejně krásná, jako nepříjemná. Proto je někdy lepší ji sledovat z pohodlí penzionu. Večer strávený u hořícího krbu, zatímco venku mrzne, vám jistě dodá trochu vánoční nálady.

Do hor se však nejezdíme jen schovávat před ruchem velkoměsta. Pokud holdujete zimním sportům, najdete mnoho možností, jak příjemně strávit den. Ať už si s sebou přivezete lyže nebo běžky můžete si je uložit do lyžárny. V okolí se nachází několik běžkařských tras, které vám doporučí majitelé penzionu, rodina Kočova. Stejně tak vám jistě rádi poskytnou informace, o tom jaká je situace v nejbližších lyžařských střediscích.

Jen 3 kilometry od penzionu se nachází Skiareál Strážný. Poslední rok prošel modernizací a letos otvírají i novou sjezdovku jménem Vratná Dolina. Pokud vše půjde dobře, měl by být přístupný už 20. Prosince. Jen o něco dále se nachází také lyžařský vlek Horní Vltavice. Oba svahy jsou vhodné i pro začínající lyžaře. Vzhledem k tomu, že se nacházíme blízko hranic, není problém jet lyžovat do Německa. Jen kousek za hraničními kameny se nachází areál Mitterdorf. Je vybaven pěti technicky skvěle upravenými sjezdovkami. Jeho součástí je i Ski Circus, moderní výukové hřiště pro děti. Asi tři čtvrtě hodiny trvá cesta do areálu Hochficht. Ten disponuje více než dvaceti kilometry sjezdovek a jeho vybavení lze lehce srovnat s velkými alpskými středisky.

Může se stát, že vás zrovna omrzí lyžování nebo se vám uprostřed hustých lesů zasteskne po civilizaci. Potom se určitě zajeďte podívat, jak se slaví Vánoce v městečkách jižních Čech nebo v Horních Rakousech. V nedalekých obcích, Horní Planá, Černá v Pošumaví nebo Frymburk se konají tradiční vánoční akce. Například Horní Planá pořádá den před Božím hodem živý betlém. V každém zdejším městě se nachází i kostel, ve kterém se s odbytím půlnoci uskuteční svatá mše vánoční. Pokud se vám nevadí jet o něco dále, v historickém Českém Krumlově probíhá jarmark, různé koncerty nebo vánoční krmení medvědů v krumlovském příkopě. Jestli raději chcete srovnat české zvyky s tradicemi v germánských zemí, můžete zajet do bavorského Pasova nebo rakouského Lince. Obě tato města jsou proslulá svými vánočními trhy, jež si v ničem nezadají s těmi vídeňskými.

Ať už hledáte o vánočních svátcích klid, tradice, krásnou přírodu, výlety do okolí, nebo vyžití v zimních sportech, vše vám nabídne Šumava a penzion Chlustov.