> <

 

 

Jedním z nejoblíbenějších zimních sportů na Šumavě je dozajisté běh na lyžích. Pokud i vy rádi poznáváte krásy Šumavy na běžkách, pak náš penzion je tím pravým místem, kde začít. Penzion je vybaven lyžárnou a šatnou proto je ideálním zázemím pro všechny sportovce. Běžkařských tras je na Šumavě mnoho. Pokud se vám nechce dál hledat. V následujícím článku vám popíšeme jednu půldenní trasu, na kterou můžete vyrazit z penzionu Chlustov.

Směrem na severozápad od Chlustova leží místo, kde stávala obec Bučina. V současnosti se tam nachází především hotel s vyhlášenou restaurací a replika železné opony. Obě stavení jsou dostatečným důvodem, proč vážit cestu až k hranicím s Bavorskem. A jak se tedy dostat na běžkách tam a zase zpět?

Po poledni vyrazíte po udržované stezce na vršek U mlýnku. Odtud se mělkou roklí přehoupnete ke Žďárskému jezírku, umělé vodní nádrži, která se kdysi používala jako zásobárna vody pro plavení dřeva z okolních lesů. Odtud vás stezka povede na místo, kde stávaly Knížecí pláně. Z převážně německé vesnice, vysídlené po válce, dnes zbyl pouze hřbitov. Jak sami uvidíte, ve zdejším okolí lze často narazit na zbytky sudetských obcí. Za Knížecími pláněmi vás čeká nejtěžší stoupání celé trasy. Avšak na jeho konci vás přivítá slibovaný cíl, Bučina.

Bučina, na druhé straně hranic nazývaná Buchwald, bývala kdysi německým sídlem, ale z původních staveb zbyla pouze zrekonstruovaná kaple sv. Michala. Na místě se nachází také hotel Alpská vyhlídka. Jak název napovídá, z vrchu se za jasného počasí nabízí krásný pohled na horizont lemovaný alpskými velehorami. V přízemí a prvním patře hotelu se nachází příjemná restaurace, kde si mohou znavení běžkaři odpočinout a občerstvit se. Když to umožňuje počasí, bývá přístupná i terasa s bufetem, která nabízí zmiňovaný výhled na alpskou scenérii.

Druhou zajímavostí nacházející se nedaleko Bučiny je rekonstrukce Železné opony. Byla postavena v roce 2008, jako připomínka toho, jak vypadala skutečná Opona na československé západní hranici. Repliku tvoří zátarasy s ostnatými dráty a strážní věž. Doplňuje ji informační tabule pojednávající o fungování pohraničních zátarasů komunistického režimu, ale i o historii zaniklé obce Bučina. Nedaleko se nachází hraniční přechod Bučina-Finsterau.

Když si odpočinete a dostatečně se vynadíváte na Alpy, je čas se vrátit. Pro návrat zpět do penzionu Chlustov trasa nabízí trochu jinou cestu, přesto vás částečně povede již po známých místech. Pojedete oklikou strmě dolů zpátky přes Knížecí pláně až k Ždárskému jezírku. Dorazíte k rozcestí, kde už jste jednou byli. V okolí stávaly zaniklé vesnice Chaloupky a Furík. Ty však dnes připomíná pouze křížek a rozcestník. Z Knížecích plání se můžete opět vydat odlišnou cestou, směrem přes Polecký vrch. Na jeho vrcholu je k vidění Větrná skála. Snadno ji poznáte podle starého poštovního symbolu, který je do ní vytesán. Přímo pod skálou si můžete oddechnout na odpočívadle s lavičkami. Dole pod vrchem pak přejedete ještě jedno místo s upomínkou na zaniklou obec s názvem Polka. Odtud vám už stačí přejet jen jeden kopec a jste zpátky v penzionu Chlustov, tak akorát na večeři.